Ficov monopol v názoroch

Autor: Rastislav Kňaze | 3.3.2013 o 12:10 | Karma článku: 14,66 | Prečítané:  946x

V stredu, 27.2.2013, bol zverejnený výsledok prieskumu agentúry TSN o zámere Vlády SR vyvlastniť súkromné zdravotné poisťovne. http://www.zzp-sr.sk/aktualne/54-tlacova-sprava-verejnost-nechce-jednu-statnu-poistovnu-chce-mat-na-vyber-aj-nadalej Keďže v poslednom čase nebola táto téma veľmi medializovaná, dalo by sa očakávať, že výsledky nebudú jednoznačné. Ale opak je pravdou. Za zachovanie pluralitného systému zdravotného poistenia je 85% opýtaných. Je to veľmi vysoké číslo na to, aby to vláda SR nebrala na ľahkú váhu. Lenže z následného vyjadrenia p. ministerky Zvolenskej je jasné, že Smer - SD sa už dávno rozhodol a akákoľvek zmena tohto rozhodnutia je neprípustná.

 

A použila pritom osvedčenú taktiku p. premiéra - manipulácia. Neriešenie podstaty problému, ale prekrytie témou, ktorá je nepodstatnou. Povedala: "Ja sa veľmi teším, že sa všetci skladáme v dostatočnej miere na zdravotné poistenie na to, aby zdravotné poisťovne na báze tej istej témy robili stále dookola, pomaly každý mesiac prieskum. Možno, že by som privítala, keby urobili prieskum sami u seba doma, prečo tento rok bolo tak veľa podvodne prepoistených práve do súkromných zdravotných poisťovní." Zaujímavé na tom je i to, ako p. ministerku vôbec nezaujíma názor ľudí. Poistenci, voliči sú našej vláde skrátka ukradnutí. A tak isto aj názor odbornej verejnosti. Pán premiér už v októbri minulého roku vyhlásil, že v otázke zavedenia unitárneho zdravotného je rozhodnuté. Teda žiadne analýzy, žiadne prieskumy, žiadna diskusia. Nič, čo by vládu vyrušovalo - len názor „unitárnej" vlády je ten správny.

Je pravdou, že súčasný systém zdravotného poistenia je oficiálne pluralitný, ale v poskytovaných službách je takmer jednotný. Je to v zle nastavených podmienkach už od samotného vzniku systému. To ale neznamená, že ak by sme mali jednu štátnu zdravotnú poisťovňu, vyrieši to všetky problémy v zdravotníctve. Práve naopak. Namiesto drahého vyvlastňovania, a následného platenia vopred prehratých arbitráži, by štát ako vlastník najväčšej zdravotnej poisťovne mal tak skvalitniť svoje služby, že konkurenčné a súkromné poisťovne by porazil kvalitou. Utópia? Asi áno!

Niekoľko postrehov prečo to tak určite nebude:

Keď sa k 1.1.2010 zlučovali štátne zdravotné poisťovne (Všeobecná zdravotná poisťovňa a Spoločná zdravotná poisťovňa) bol jeden z argumentov úspora na prevádzkových nákladoch. Ale keďže sa blížili parlamentné voľby v r. 2010, SMER-SD cez svojich nominantov na krajských pobočkách VšZP zakázal prepúšťať nadbytočných pracovníkov. Aj mnohé budovy, ktoré boli vlastníctvom SZP, a prešli pod správu VšZP zostali v prevádzke, resp. aj ďalej sa využívali, či už pre revíznych lekárov alebo pre iné účely poisťovne. Takže až taká veľká úspora to zasa nebola.

Monopol nie je nikdy ti najsprávnejšie riešenie. A vonkoncom nie na Slovensku. Tu, kde sa po každých parlamentných voľbách mení personálne obsadenie takmer na každom úrade. Ak sa po voľbách mení garnitúra, menia sa aj riaditelia poisťovne. A nielen na centrále, ale aj na krajských a okresných pobočkách. Pokiaľ by bol riaditeľ osobnosťou, manažérom a nebol by viazaný straníckou disciplínou, asi by som sa monopolu v zdravotnej poisťovni až tak nebál. Ale žijem na Slovensku, kde okrem už uvedeného je „rozkvitnutá" korupcia, takže unitárny systém URČITE NIE !!! Ale na názore ľudí tejto vládnej garnitúre nezáleží!

Na záver malé porovnanie za rok 2012:

-          poisťovne vykázali zisk 74 mil. €.

-          Dôvera bola v zisku 31 mil. €.

Aj napriek tomu dlh slovenských nemocníc voči Sociálnej poisťovní vzrástol o približne 30 mil. €.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?